logo

2014-09-21

Trudne słowa cz.1

Trudne słowa to seria postów zawierających słowa, których używamy, ale niekoniecznie rozumiemy ich znaczenie. W każdym poście znajdzie się pięć wyrazów wraz z dokładnym wytłumaczeniem. Propozycje własnych trudnych słów możecie zostawiać w zakładce Propozycje.


Katatonia - objaw zaburzeń psychicznych polegający na stanach bezruchu, po których następują okresy podniecenia i nadmiernej ruchliwości

Indoktrynacja - wpajanie komuś pewnych przekonań, doktryn wszelkimi możliwymi metodami, także za pomocą uporczywej propagandy i manipulacji.

Patos (gr. pathos - namiętność, wzruszenie) - podniosłość, uroczysta powaga,
Patos wydaje się naturalny, gdy cechuje rzeczy wielkie i ważne lub relacje o nich, sztuczny - gdy odnosi się do rzeczy codziennych lub zwykłych. Z patosem opowiadał o ich wielodniowych zmaganiach z wrogiem.

Ambiwalencja - 1) książkowe: przeciwstawność dwóch elementów zawarta w zachowaniu, postępowaniu, ocenie itp.; dwojakość, dwuwartościowość. Widać było ambiwalencję zachowań i postaw - niby to go cenili, ale jednocześnie odnosili się z ironią do jego osiągnięć. 2) w psychologii: doznawanie jednocześnie dwóch przeciwstawnych uczuć, przeżywanie sprzecznych pragnień dotyczących jednej osoby albo rzeczy. Chciałbym, i boję się to typowy przykład ambiwalencji pragnień.

Korelacja - wzajemne powiązanie zdarzeń, zjawisk, pojęć itp., ich współzależność. Wzrost gospodarczy i stabilizacja kursu złotówki pozostają ze sobą w ścisłej korelacji. Istnieje zastanawiająca korelacja między tchórzostwem i okrucieństwem.

Żródła:
http://sjp.pwn.pl
Pawelec R. (2003), Szkolny słownik wyrazów obcych i trudnych, Warszawa

2 komentarze :

  1. Wielodniowych. // Przecinek przed ocenie. // Pojęć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesteś moim aniołem stróżem! <3 Bardzo mądre wydaje się teraz zmienienie mozilli na polską wersję :)

      Usuń